Σε ένα ματς θρίλερ ο Νόβακ Τζόκοβιτς λύγισε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-2 τελικό σκορ

Σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ με πολλές ανατροπές , αντάξιο της φήμης των δύο σημαντικών αθλητών, ο  σπουδαίος Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε, αλλά δεν τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-2. Μετά από μια μεγάλη μάχη που διήρκεσε 4 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από το νο 1 στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς στον δεύτερο ημιτελικό του Roland Garros .

Ο Τσιτσιπάς καταβάλλοντας μια τιτάνια προσπάθεια κατάφερε να ανατρέψει το σκορ που τον ήθελε να χάνει με 0-2 και να ισοφαρίσει σε 2-2. Στο τελευταίο σετ όμως δεν μπόρεσε να πετύχει την πολυπόθητη νίκη και να γυρίσει το αποτέλεσμα υπέρ του.

Και μόνο όμως ότι κατάφερε να μπει στην χρυσή τετράδα του Ρολάν Γκαρός είναι ένας άθλος για τον σπουδαίο Έλληνα τενίστα και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.