Αυτές είναι οι υποψήφιες ταινίες του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ Καννών 2020

Ανακοινώθηκε από τον Thierry Fremaux, καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ Καννών, το πρόγραμμα με τις ταινίες που θα λάβουν μέρος στο φετινό φεστιβάλ και θα διεκδικήσουν τον Χρυσό Φοίνικα.

Μπορεί το Φεστιβάλ να ακυρώθηκε λόγω της περίπλοκης κατάστασης με την πανδημία, τελικά όμως αποφασίστηκε  η διεξαγωγή του να γίνει διαδικτυακά τις 22 έως τις 26 Ιουνίου, ενώ από τις ταινίες που επιλέχθηκαν πολλές θα προβληθούν σε διάφορα φθινοπωρινά φεστιβάλ, όπως της Βενετίας και της Νέας Υόρκης.  

Η ανακοίνωση των ταινιών έγινε εν απουσία δημοσιογράφων σε ένα κάπως αμήχανο κλίμα, ενώ ο καλλιτεχνικός διευθυντής έκανε λόγο για την πιο περίεργη παρουσίαση προγράμματος που έχει κάνει ποτέ. Βασικό χαρακτηριστικό του φετινού Φεστιβάλ είναι οτι περιέχει  πολλούς νέους καλλιτέχνες».

Το «δυνατό» line up περιλαμβάνει 56 ταινίες, ενώ στα πρώτα ονόματα φιγουράρει ο Wes Anderson με την τελευταία του ταινία «The French Dispatch», το «Ammonite» του Francis Lee, δύο επεισόδια του Steve McQueen από την τηλεοπτική σειρά Small Axe με τους τίτλους «Mangrove» και «Lover’s Rock», το «Soul» της Pixar, αλλά και το sequel του «Train to Busan» με τίτλο «Peninsula», όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το Screen Daily.

Αναλυτικά οι 56 ταινίες που ανακοινώθηκαν:

-The French Dispatch (Wes Anderson)

-Ammonite (Francis Lee)

-Summer of ’85 (François Ozon)

-True Mothers (Naomi Kawase)

-Mangrove and Lover’s Rock (Steve McQueen)

-Heaven (Im Sang-soo)

-Peninsula (Sang-ho Yeun)

-Aya and the Witch (Goro Miyazaki)

-Soul (Pete Docter)

-Druk (Another Round) (Thomas Vinterberg)

-Last Words (Jonathan Nossiter)

-DNA (Maïwenn)

-El olvido que seremos (Fernando Trueba)

-Des Hommes (Lucas Belvaux)

-Passion Simple (Danielle Arbid)

-Good Man (Marie-Castille Mention Schaar)

-The Things We Say, the Things We Do (Emmanuel Mouret)

-John and the Hole (Pascual Sisto)

-Limbo (Ben Sharrock)

-Here We Are (Nir Bergman)

-Rouge (Farid Bentoumi)

-Sweat (Magnus von Horn)

-Teddy (Ludovic and Zoran Boukherma)

-Un médecin de nuit (Elie Wajeman)

-Enfant Terrible (Oskar Roehler)

-Nadia, Butterfly (Pascal Plante)

-Eight and a Half (Ann Hui, Sammo Kam-Bo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Hark Tsui, John Woo, Woo-Ping Yuen)

-Falling (Viggo Mortensen)

-Pleasure (Ninja Thyberg)

-Slalom (Charlène Favier)

-The Truffle Hunters (Michael Dweck and Gregory Kershaw)

-Casa de Antiguidades (João Paulo Miranda Maria)

-Broken Keys (Jimmy Keyrouz)

-Ibrahim (Samuel Gueismi)

-La mort du cinema et de mon pere aussi (Daniel Rosenberg)

-Gagarine (Fanny Liatard, Jérémy Trouilh)

-16 Printemps (Suzanne Lindon)

-Vaurien (Peter Dourountzis)

-Garçon chiffon (Nicolas Maury)

-Si Le Vent Tombe (Nora Martirosyan)

-On the Way to the Billion (Dieudo Hamadi)

-9 Days at Raqqa (Xavier de Lauzanne)

-Cévennes (Caroline Vignal)

-French Tench (Bruno Podalydès)

-Un Triomphe (Emmanuel Courcol)

-Le Discours (Laurent Tirard)

-L’Origine du Monde (Laurent Lafitte)

-Flee (Jonas Poher Rasmussen)


- Διαφήμιση -

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΕΑ