Χρυσό μετάλλιο ο Βαζαίος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με ρεκόρ Eυρώπης

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας κάνοντας ρεκόρ Ευρώπης στη Γλασκώβη.

Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε σε 1:50.85 προσπερνώντας για ένα δευτερόλεπτο τον Νορβηγό Τόμοε Ζενιμότο Χβας και κατέρριψε το 1:51.36 που είχε ο Λάζλο Τσεχ από τις 4 Δεκεμβρίου του 2015 στην αντίστοιχη διοργάνωση της Νετάνια.

Ο Ανδρέας Βαζαίος έκανε και πανελλήνιο ρεκόρ συντρίβοντας το 1:52.38 που είχε κάνει στον προκριματικό το πρωί. Τρίτος τερμάτισε ο Γερμανός κάτοχος του τίτλου, Φίλιπ Χάιντς με χρόνο 1:52.55, ενώ ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ έμεινε εκτός βάθρου παρότι το πρωί είχε τον ταχύτερο χρόνο,.

Ο Βαζαίος έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στη μικρή πισίνα. Μάλιστα, ξεπέρασε τον Γιάννη Δρυμωνάκο και γίνεται ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 25άρας πισίνας, φτάνοντας τα τέσσερα (σε τρία διαφορετικά αγωνίσματα και σε τρεις διοργανώσεις).