Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Θρίλερ και πράσινη νίκη στην παράταση 99-93

Ο Παναθηναϊκός (8-4) με ηγέτη τον Ταϊρίς Ράις ο οποίος σημείωσε 41 πόντους, επικράτησε στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Euroleague με 99-93 επί του Ολυμπιακού (5/7).

Το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της σεζόν άργησε φέτος, καθώς ο Ολυμπιακός δεν αγωνίζεται στη Basket League και έτσι περιμέναμε έως την 6η Δεκεμβρίου προκειμένου πράσινοι και κόκκινοι να κοντραριστούν.

Το ΟΑΚΑ ήταν κατάμεστο και ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό στον αγώνα και να ξεκινάει κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Σπανούλης οδηγούσαν τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία.

Ο Ταϊρίς Ράις πήρε… φωτιά και με 3/5 τρίποντα έκλεισε το ημίχρονο στους 18 πόντους, ξεσηκώνοντας τους φίλους του Παναθηναϊκού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-39.

Ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ στην τρίτη περίοδο, αύξησε τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ να μειώνει τη διαφορά στο καλάθι (63-61) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και με τρίποντο του Πολ πέρασε μπροστά με 64-63, αλλά άμεσα ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο τρίποντα του Ράις, ο οποίος συνέχισε να με τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των 6,75.

Ο αγώνας έγινε θρίλερ με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν τη ζημιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια, έχοντας επιστρέψει στο ματς από το -13 (54-41). Το καλάθι του Παπαγιάννη στα 3” από το φινάλε έφερε το ματς στο 86-86, με τον Ολυμπιακό να κάνει λάθος στην επαναφορά και το σουτ του Καλάθη στη λήξη να μη βρίσκει στόχο.

Έτσι η νίκη στο ντέρμπι θα κριτόταν στην παράταση, όπου εκεί ο Παναθηναϊκός έφτασε με δραματικό τρόπο στη νίκη με 99-93.

Ο MVP του αγώνα ήταν ο Ταϊρίς Ράις ο οποίος τελείωσε το ματς με 41 πόντους (5/7δ., 8/16τρ., 7/7β.), κάνοντας το καλύτερό του ματς με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Με 14 πόντους ακολούθησε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ήταν άστοχος από το τρίποντο (0/9) αλλά μοίρασε ωστόσο 10 ασίστ.

Από πλευράς Ολυμπιακού πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους (4/8δ., 2/7τρ., 4/4β.), με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει double-double έχοντας 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Μπράντον Πόλ, ο οποίος ήταν από τους διακριθέντες των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, παράταση: 99-93